Przyczyny powstawania niedociśnienia

Niedociśnienie jest chorobą dotykającą coraz większej grupy ludzi. Istnieje więc potrzeba zastanowienia się nad przyczynami powstawania tej jeszcze nie do końca zbadanej dolegliwości.

Zdaniem Specjalistów najczęstszą przyczyną powstania choroby niedociśnienia jest nadużywanie leków. Dotyczy to w szczególności takich farmaceutyków które zmniejszają objętość krwi krążącej np. leki moczopędne. Kolejna grupą leków mogących przyczyni się do zachorowania na hipotonie są te które rozszerzają naczynia krwionośne np. azotany, blokery kanału wapniowego, inhibitory angiotensyny, alfa-blokery. Jednak grupą która w sposób szczególny przyczynia się do możliwość powstania niedociśnienia to wszelkiego rodzaju lekarstwa przeciwdepresyjne.

Medycznie potwierdzony jest również fakt iż nadużywanie alkoholu może powodować spadki ciśnienia krwi co w rezultacie może stać się przyczyną powstania Hipotonii.
Hipotonia bardzo często dotyka osoby które przez dłuższy czas lezą w łóżku. Dzieje się tak dlatego ze długotrwałe pozostawanie w pozycji leżącej bez jakiegokolwiek ruchu doprowadza do obniżenia napięcia naczyń krwionośnych, a co się z tym ściśle wiąże do powstania niedociśnienia.

Podciśnienie bardzo często występuje u osób starszych. Ten stan powodowany jest osłabieniem wrażliwości receptorów reagujących na zmiany ciśnienia krwi. U ludzi w podeszłym wieku dochodzi również do stwardnienia tętnic co staje się przyczyna zachorowań.

Niektórzy lekarze mówią również że hipotonia może wystąpić również podczas obfitych wymiotów, biegunki, krwawienia jak również nadmiernego pocenia się.

Tak więc biorąc pod uwagę wszystkie objawy hipotonii należy stwierdzić, że najczęstszym objawem hipotonii jest duży spadek ciśnienia tętniczego krwi w pozycji stojącej bez reakcji adaptacyjnej układu nerwowego, a to prowadzi bezpośrednio do upośledzenia przepływu mózgowego.

Podsumowując należy również podkreślić, że część chorych nie odczuwa żadnych dolegliwości, natomiast inni mogą odczuwać znużenie umysłowe, zmęczenie, zawroty i bóle głowy, dezorientację i nieostre widzenie, brak apetytu, skłonność do zaparć. W niektórych przypadkach może nawet dojść do omdlenia i drgawek. Wszystkie te objawy mogą nasilać się pod wpływem wysiłku fizycznego lub sytego posiłku, dochodzi do nich również podczas upałów lub spadków ciśnienia atmosferycznego.

Jedno jest pewne wszystkie niepokojące nas objawy powinny zawsze prowadzi do zasięgnięcia opinii lekarskiej. Bo tylko dobrze przeprowadzone badania fizykalne oraz ewentualne badania dodatkowe umożliwiają postawienie właściwej diagnozy. I pozwolą na podjęcie odpowiedniego leczenia.

Dyskusje na temat hipotonii na forum "Poradnia"