Hipotonia ortostatyczna

Hipotonia ortostatyczna jest jednym z rodzajów niedociśnienia tętniczego. Najczęściej występuje u ludzi w podeszłym wieku. Z badań wynika że niedociśnienie dotyka wielu osób chorych na cukrzyce i choroby krążenia. Choroba ta u ludzi po 70 roku życia zwiększa dwukrotnie ryzyko śmierci. U części osób może powodować osłabienie funkcji poznawczych. Hipotonia ortostatyczna pojawia się w wyniku upośledzenia adaptacji układu sercowo naczyniowego do zmiany pozycji ciała. Oznacza to nic innego jak powstanie zaburzenia regulacji ciśnienia przy gwałtownym wstawaniu lub długim staniu. Spowodowane jest to tym że gdy krew gromadzi się poniżej serca zmniejsza się gwałtownie jej ilość. Ten stan staje się najczęstszą przyczyną omdleń.

Aby rozpoznać hipotonie ortostatyczną należy przeprowadzić aktywną lub bierną próbę ortostatyczną oraz podstawowe testy oceniające wydolność układu autonomicznego. Do badań układu zalicza się próbę Valsavy, hiperwentylacji, oziębienia oraz handgrip. Hipotonia dokonuje zaburzenia pracy serca, układu krążenia, układu hormonalnego regulującego gospodarkę wodno–elektrolitową lub funkcje nerek.

Dużą rolę w powstaniu niedociśnienia ortostatycznego odgrywa podeszły wiek człowieka, choroba w dużej mierze dotyka szczupłych mężczyzn z nadciśnieniem tętniczym. Nadmierne stosowanie alkoholu, palenie tytoniu oraz zażywanie leków hipotensyjne, antydepresyjne, antyarytmiczne, przeciwparkinsonowskie, neuroleptyków, anksjolityków staje się powodem powstania hipotonii ortostatycznej. Specjaliści mówią że jeśli chodzi o lekkie przypadki choroby nie należy stosować leczenia klinicznego. W tym przypadku zupełności wystarczą doraźne środki. Bardzo skutecznym i szybkim sposobem na zmniejszenie objawów hipotonii jest założenie nogi na nogę i jednoczesne uciskanie jamy brzusznej przez zgięcie tułowia. Kolejnym bardzo skutecznym sposobem pomagającym choremu jest ułożenie nóg na podnóżku lub obniżenie siedziska. Innym sposobem jest noszenie pończoch uciskowych. Pomagają one ograniczyć ilość krwi gromadzącej się w nogach oraz pomaga w przenikaniu osocza do przestrzeni śródmiąższowych. W ciężkich zachorowaniach bezzwłocznie należy rozpocząć terapie i sięgnąć po leki takie jak fluorokortyzon, midodrin, ergotamina czy fenylpropanolamina. Zanim jednak to nastąpi bardzo ważne jest odnalezienie przyczyn występowania zaburzeń organicznych będących podstawą niedociśnienia ortostycznego. Pozwoli to w sposób fachowy i bezpieczny dla pacjenta przeprowadzić terapie zwalczającą przyczyny choroby. Jeśli jednak nie jest możliwe odnalezienie przyczyn zaburzeń pozostaje jedynie leczenie objawów. W tym przypadku bardzo ważne jest aby przeanalizować dokładnie dotychczas stosowane przez pacjenta leki oraz schorzenia jakie posiada. Dla dobra człowieka leki muszą być skrupulatnie dopasowane aby nie wchodziły ze sobą w kolizje. Muszą być dobrane do wieku masy ciała człowieka. Nie dopuszczalne jest przyjmowanie leków mogących doprowadzać do powstania hipotonii.

Oprócz terapii farmakologicznej ważna jest zmiana dotychczasowego stylu życia, tak aby do minimum ograniczyć przyczyny powstawania hipotonii. Chory powinien pić około 2 litry płynów każdego dnia. Trzeba pamiętać że nie należy pić przed snem. Powinno się zwiększyć spożycie soli kuchennej która pomaga w utrzymywaniu wody w organizmie. Bardzo ważne jest aby zmieniać pozycje z leżącej na siedzącą i stojącą powoli, etapami. Podczas snu nogi powinny znajdować się wyżej niż reszta ciała. Chory musi koniecznie zrezygnować z gorących kąpieli picia alkoholu, palenia tytoniu.

Osoba chora nie powinna się załamywać z hipotonią można prowadzić normalne życie. Aktywność fizyczna jest bardzo wskazana dlatego nie trzeba rezygnować ze swoich pasji i zamiłowań. Ważnej jest to aby niezwłocznie udać się do specjalisty i dobrać odpowiednie leczenie.

Dyskusje na temat hipotonii na forum "Poradnia"